Bilgi ve rezervasyon için (0216) 570 00 50

Metabolizma Hızlandırın

Öncelikle yapabileceğiniz şey kas kitlenizi arttırmak olacaktır. Kaslarınızı güçlendiren egzersizler, günün 24 saati, siz çalışırken de dinlenme halindeyken de daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Kas kitlemiz ne kadar fazlaysa, metabolizma hızımız da o kadar fazla olacaktır.

Metabolizmamız günün aydınlık saatlerinde daha hızlı ve verimli çalışmaktadır. Kış aylarında gündüz saatleri azaldığından metabolizmamız da yavaşlar. Bunu engellemenin bir yolu da kahvaltılarımızı daha erken saate çekerek öğünlerimizin zamanını öne almak olacaktır. Bu şekilde aldığımız kalorinin daha kolay harcanmasını sağlarız.

Öğün atlamayın veya kalori alımınızı çok düşürmeyin: Eğer vücudunuz giderek daha az besin almaya yöneltilir ve bunu almaya alışırsa, enerjiyi korumak için metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Zamanla aynı besinleri tüketseniz bile, vücudunuz aldığınız kalorileri yakıt olarak kullanabilmek için yavaşlayacak ve istemediğiniz kiloların bedeninize yapışmasına neden olacaktır.

Diyetinizdeki protein miktarını arttırın. Yapılan çalışmalar proteinlerin, pankreas bezinden dolaşıma daha kolay insülin verilmesine yardım ettiğini ortaya koymuştur. Sağlıklı bir kişi günde ortalama 0.8g/kg protein bu etkiyi sağlayabilir.

Haftanın 4 günü 45 dakika veya 5 günü 30 dakıika toplamda haftalık 150 dakikalık süre ile kardio veya aerobik egzersizleri yapın. Yaktığınız fazla kaloriler ağırlık kaybına yardımcı olarak daha formda ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yaşantınızda daha hareketli olmaya özen gösterin. Yaşamınızda ve günlük aktivitelerinizde yapacağınız küçük değişiklikler her gün yaktığınız kalori miktarını da arttırır. Asansör yerine merdiven kullanmak, işyerinizden uzağa park edip geri kalan mesafeyi yürümek, arkadaşlarınızla kahve içmek yerine birlikte dükkânları dolaşmak, köpeğinizi gezdirmek, bahçe işleriyle uğraşmak ya da evinizi temizlemek, size fazladan kalori harcatan aktivitelerdir. Bu tip değişiklikleri günlük yaşamınıza sadece 20 dakika ilave ettiğinizde günlük ortalama 100 kalori yakarsınız.

Bunun yanı sıra uyku düzenimiz de metabolizma hızımızı etkileyen bir unsudur. Eğer gece atıştırmalarınız varsa uykusuzluk daha fazla kilo almanıza neden olur. Az uyuyan kadınların, sekiz saat düzenli uyuyanlara göre metabolizmalarının yavaşladığını gösteren çalışmalar vardır. 

Dyt. Müge Ülker.