Bilgi ve rezervasyon için (0216) 570 00 50

Günde 8 Bardak Su ile Fazla Kilolardan Kurtulun

İnanılmaz gibi geliyorsa da su, kilo kaybetmek ve bir daha almamak için ideal bir alternatiftir. Çoğumuz suyun değerini önemsemememize rağmen sürekli kilo kaybı için en pratik formül sudur. Su, iştahı doğal olarak bastırır ve bedenin depolanmış yağları metabolize etmesine yardımcı olur. İncelemeler gösteriyor ki, alınan su miktarı azaldıkça vücutta depolanan yağ miktarı artmaktadır.

Sebebine gelince, böbrekler yeterli su olmayınca iyi çalışamaz böylece yükün bir kısmı karaciğere kalır. Karaciğerin başlıca vazifelerinden biri depolanmış yağları bedenin kullanabileceği enerjiye çevirmektir. Eğer karaciğer böbreklerin işini de yapmaya mecbur kalırsa tam kapasite ile çalışamaz ve giderek daha az yağ metabolize eder. Yağlar bedende depolanıp kalır ve kilo kaybı durur.

Bedende su toplanmasını önlemek için en iyi tedbir bol su içmektir. Beden az su alınca bu tehlike işareti sayar ve her damlasını saklamaya çalışır. Su hücre dışı dokularda birikir. Bu da el,ayak ve bacakların şişmesine yol açar. Di-üretikler sadece geçici bir çare olabilir. Depolanmış duyu atarken temel besin maddelerini de yok eder. Bedenin su depolamasını önlemek için bol su içmek gerekir. Bedenden sürekli su atamamak sizin için bir sorunsa bunun nedeni tuz olabilir. Ne kadar fazla tuz yerseniz, bedeniniz bunu sulandırmak için o kadar fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Unutmayalım ki su böbreklerden geçerken ihtiyaç fazlası olan sodyumu da götürür.

Su kasların dengesini de sağlar, çünkü kasların kasılma anındaki doğal fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Kurumayı önler. Genelde kilo kaybından kaynaklanan deri sarkmalarını önler. Küçülen hücreler su ile şişer temiz, sağlıklı, esnek bir hal alır. Su bedenin atıklardan kurtulmasını sağlar. Metabolize edilen yağların atılması için yeterince su almak gerekir. Ayrıca su, bedenin yetersiz su alınca gereken suyu iç dokudan yani kalın barsaktan çekmesini yani pekliği de önler.

Kilo kaybetmek için su içmek şarttır. Normal olarak, ne kadar su yeterlidir??? Genelde insan hergün 8 bardak su içmelidir. Bu aşağı yukarı 2 litredir. Ancak fazla kilolu bireylerin metabolik yükleri daha fazla olduğundan her 12 kilo fazlası için bir bardak daha fazla su içmesi gerekir. Eğer egzersiz yapıyorsanız veya sıcak-kuru havaya sahip bir yerde yaşıyorsanız terlemeye bağlı olarak tüketilen su miktarı mutlaka arttırılmalıdır.