Bilgi ve rezervasyon için (0216) 570 00 50

Genel Beslenme

Sağlıklı Yaşamda Takip Edilmesi Gereken 14 Adım

Günlük alınan enerjinin en büyük kısmını karbonhidratlar geriye kalan kısmını da protein ve yağlar oluşturmalıdır.

Günlük beslenmenizde her öğün diyet örüntünüzün 4 temel besin grubundan da (tahıl, süt, sebze-meyve ve et grubu) oluşmasına özen gösterin. Böylelikle besin çeşitliliğini de sağlamış olursunuz.

Besinlerle alınan toplam enerji miktarı günlük harcanan toplam enerji miktarını geçmemelidir.

Egzersize başlamadan en az 1.5-2 saat önce, egzersiz bitiminden en az 30-60 dakika sonra öğününüzü tüketmeye özen gösterin.

Egzersizden önceki ve sonraki öğünleriniz ağırlıklı olarak karbonhidrat içeren besinlerden oluşmalıdır.

Karbonhidrat seçiminizi sofra şekeri, bal, meyve suyu gibi basit karbonhidratlar yerine, ağırlıklı olarak pirinç, bulgur, makarna, yulaf gibi bileşik karbonhidrat olarak tercih edin.

Meyve ve sebze seçerken çeşitliliğine ve günde 5-6 porsiyon tüketmeye özen gösterin.

Günlük yediğiniz yağ miktarını kontrol edin. Yağdan gelen enerji miktarı, toplam enerjinin %30’ unu geçmeyecek şekilde olmalıdır. Yemeklerinizde hayvansal kaynaklı yağlar yerine doymamış yağ asitlerinden zengin bitkisel sıvı yağları, zeytinyağı, ayçiçek, mısırözü gibi yağları tercih edin.

Kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri (sosis, salam, sucuk v.b.) Yerine balık, tavuk, hindi gibi beyaz etleri veya kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagilleri tercih edin.

Az yağlı süt ve ürünlerini (süt, peynir, yoğurt, kefir vb.) Tercih ederek aldığınız toplam yağ miktarını azaltın.

Günlük tuz alımını azaltın (ortalama 1 çay kaşığı).

Vücutta su toplanmasını önlemek ve elektrolit dengesini sağlamak için günde 8 bardak yani en az 2 litre su içmeye özen gosterin.

Sağlığınız için alkol tüketmeyin, eğer alkol tüketiyorsanız bu miktarı en aza indirin.

Besinlerinizi güvenli ve hijyenik bir şekilde hazırlayın. Yiyeceklerinizi pişirirken haşlama, ızgara, fırında ve buharda pişirme yöntemlerini tercih edin. Kızartmalardan mutlaka kaçının. Böylelikle yemeklerinize ilave ekleyeceğiniz yağ, tuz ve şeker miktarını da azaltmış olursunuz.